Británie: prodej aut s benzínovým a dieselovým motorem do roku 2040 skončí

Radikální krok má pomoci dosáhnout cílů Pařížské klimatické dohody

Velká Británie se vydala po stopách Francie, která nedávno deklarovala zákaz prodeje automobilů na benzínový a naftový pohon ve snaze snížit emise a znečištění ovzduší.

Britská vláda tímto rozhodnutím chce naplnit příslib ze začátku tohoto roku, který se týká omezení nejvíce znečišťujících vozidel. „Znamená to, že do roku 2040 by neměla přibýt žádná nová dieselová nebo benzinová vozidla,“ uvedl ministr životního prostředí Michael Gove pro BBC Radio.

Zákaz se vztahuje i na hybridní vozidla, což znamená, že všechny automobily budou muset být během čtvrtstoletí čistě elektrické, uvádí se ve FinancialTimes. V současnosti elektrická auta tvoří méně než 5 procent nových registrací automobilů v Británii.

Začátkem tohoto měsíce Francie uvedla, že do roku 2040 zakáže prodej automobilů na benzín a naftu. Norsko, Německo a Indie také zvažují ukončení prodeje plynu a nafty. Mezitím úředníci v Aténách, Madridu, Mexico City a Paříži chtějí zakázat vjezd vozidlům s naftovým motorem do centra již od roku 2025.

Plán je v souladu s cíli, které stanovila Pařížská klimatická dohoda. Podle ní se mnohé národy zavázali udržet celosvětové zvýšení teploty v tomto století pod 2 stupni Celsia nad úrovní před industrializací.

Kromě toho se automobilky začínají intenzivně věnovat elektromobilitě, a to vývojem vozidel pro sériovou výrobu. Některé z nich jdou ještě dál a svou budoucnost významně spojují s elektromobilitou. Například Volvo nedávno uvedlo, že všechna nová vozidla od roku 2019 budou mít elektromotor.

 

Zdroj: Motortrend.com / FinancialTimes

Přečtěte si další články

Mapa stanic

E-mobilita spojuje evropské regiony

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic, kterou pravidelne aktualizujeme o nové nabíjecí body. Cestu elektromobilem si tak můžete naplánovat bez obav kamkoliv.
209
nabíjecích stanic