Deset let s Teslou

Model 3 se po prvé představil v březnu 2016 a v předstihu si jej objednalo téměř 325 000 zájemců.

Prvních 30 elektromobilů s označením Model 3 před pár dny našlo své majitele. Stránka Futurism vytvořila přehled nejdůležitějších milníků této americké značky během posledních deseti let.

2008 – pozornost veřejnosti

Už je to 9 let, kdy americká automobilka představila vůbec první elektrické auto na světě. Tesla Roadster se pyšnil nejen sexy vzhledem, ale i na tu dobu působivými parametry. Na jedno nabití dokázal ujet téměř 400 kilometrů a z 0 na 100 to stihl do 4 sekund. Z prvního elektromobilu se prodalo více než 2400 kusů napříč 30 zeměmi světa.

tesla-roadster_2008

2012 – představení prvního luxusního elektromobilu

Po tom, co z její dílny vyšlo první elektrické auto vůbec, přichází Tesla s dalšími prvenstvími. Model S se stal prvním luxusním elektromobilem a zároveň autem roku 2013. Jeho cena se však vyšplhala až na 106,900 dolarů před zdaněním.

2014 – autopilot a dva motory

V tomto roce vyšla Tesla na světlo světa se třemi verzemi. Nejsilnější P85D, s maximální rychlostí 250 km / h a zrychlením z 0 na 100 za 3,2 sekundy, dokázala překonat i McLaren F1. Autopilot se stal ve své poloautonomní verzi standardem u všech modelů.

tesla-model-s-the-worlds-first-dual-electric-motor-car-2014

2015 – neskutečné zrychlení

Další 3 nové verze Modelu S byly dostupné již počátkem roku. Model P90D se díky ohromujícímu zrychlení okamžitě stal hlavním předmětem zájmu. Na stovku se dostal za 2,8 sekundy! V tomto období začínala jeho cenovka na 68 tisících dolarů.

Tesla v tomto roce nelenila a představila i nový Model X se stylovými dveřmi, otevíranými směrem nahoru. Kvůli výrobním problémům byla jeho distribuce o několik měsíců posunuta.

tesla-model-x-with-its-stylish-falcon-wings-to-the-world-in-september-2015

2016 – softwarové změny

Počátkem roku 2016 dostali modely S a X několik softwarových vylepšení. Elektromobily se naučily automaticky brzdit, měnit jízdní pruhy, ale i parkovat bez pomoci řidiče. Nejlepší vychytávkou je však možnost přivolat své auto stiskem jediného knoflíku. Celý set těchto změn vlastníka vyšel na obstojný 2500 eur.

To však ani zdaleka nebylo všechno. Auta vyrobená po říjnu 2016 dostala ještě novější softwarové vybavení, podporující Autopilot systém druhé generace, který funkce ze začátku tohoto roku dostává o úroveň výš. Výrazným vylepšením byla i nová 100kilowattová baterie, která umožní nejnovějším vozům Tesla projít bez nabití až 500 kilometrů. Model X se díky této baterii také stal nejrychlejším sériově vyráběným SUV na světě.

tesla-rolled-out-its-71-software-update-at-the-beginning-of-2016-giving-the-model-s-and-model-x-several-cool-new-semi-autonomous-features

Jak se říká, každá paráda má svou cenu. Elektromobil s výkonnější baterií stojí o 20 tisíc více, než standardní model.

2017 – dlouho očekávaná novinka

Dokud se z nového Modelu 3 zatím těší pouze hrstka vyvolených, dalších 325 tisíc šťastlivců má tuto horkou novinku předobjednanou. Není divu. S cenovkou 35 tisíc dolarů v základní výbavě se toto auto zařadilo mezi velké hráče na trhu elektrických aut dostupnějších širšímu spektru obyvatelstva. Do konce roku by jich měla Tesla vyprodukovat až 20 tisíc.

tesla-model-3-the-sedan

A co bude dál?

Že dostupnější Model 3 není ani náhodou posledním, který vzbudí velký zájem veřejnosti, zřejmě nemusíme zdůrazňovat. Už nyní zástupci americké značky pracují na prvním nákladním autě s elektrickým pohonem. Pokud by to nestačilo, v roce 2020 se zřejmě dočkáme i dalšího SUV, které by mělo nést název Model Y. Můžeme jen hádat, kolik prvenství Tesla v příštích letech překoná. Rozhodně se ale máme na co těšit.

 

Zdroj: Futurism.com

Přečtěte si další články

Mapa stanic

E-mobilita spojuje evropské regiony

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic, kterou pravidelne aktualizujeme o nové nabíjecí body. Cestu elektromobilem si tak můžete naplánovat bez obav kamkoliv.
209
nabíjecích stanic