OMV a Shell investují miliony do elektromobility

Petrolejářští giganti nechtějí zaspat dobu, v níž klasické spalovací motory jsou nahrazovány novými formami mobility. Proto kupují podíly v sítích nabíjecích stanic pro elektromobily

Několik významných energetických akvizic uplynulých týdnů potvrzuje jasný trend, kterým se ubírá doprava v Evropě. Automobily na hybridní nebo čistě elektrický pohon budou tvořit stále větší podíl na celkovém vozovém parku starého kontinentu a paralelně s tímto vývojem bude prudce narůstat i potřeba nabíjecích elektrostanic. Experti odhadují, že jen v západní Evropě bude do roku 2030 potřeba zvýšit počet nabíjecích stanic ze současných sto tisíc na jeden až tři miliony. V celosvětovém měřítku se předpokládá, že do roku 2040 bude zhruba čtvrtina všech aut na světě poháněná baterií. Tradičním petrolejářským firmám je jasné, že pokud chtějí přežít, musí se přizpůsobit.

OMV vstupuje do Smatrics

Rakouský energetický gigant OMV kupuje 40 procent akcií ve společnosti Smatrics. Ta poskytuje nabíjecí elektrostanice a vlastní ji firma Verbund společně s německým Siemens. Je to skutečně čisté ekologické řešení, protože Verbund je hydroenergetická společnost a do svých stanic dodává energii z obnovitelných zdrojů.

Smatrics má ve svém portfoliu přibližně 400 nabíjecích spotů po celém Rakousku a poskytuje služby i domácnostem či firmám jako IKEA nebo ReWe. „Verbund má zelenou energii. OMV má bohatou infrastrukturu. Naše aktivity jsou logickým krokem ve snaze přispět ke snížení emisí CO₂,“ prohlásil zástupce OMV Manfred Leitner.

Nejbližší prioritou firmy Smatrics je další expanze v rámci Rakouska a Německa, jakož i na další trhy – do Česka, Slovenska, Slovinska a Maďarska. Cílem je, aby elektromobily mohly za pět minut nabíjení doplnit energii na sto kilometrů jízdy. Trh v tomto segmentu má rychle růst – jen v Rakousku by do roku 2020 mělo jezdit 175 tisíc elektromobilů.

Shell kupuje New Motion

Jedna z největších evropských sítí nabíjecích elektrostanic NewMotion se stává novou akvizicí holandské petrolejářské společnosti Shell. Získává tak do svého vlastnictví více než 30 tisíc nabíjecích spotů v západní Evropě, které využívá více než sto tisíc registrovaných motoristů.

Samotná firma Shell už přitom rozvíjí vlastní program rychlých nabíjecích stanic na svých benzínkách. „Jsou to dva koncepty, které se budou vzájemně doplňovat. Jeden je expresní na našich stanicích a druhý je o něco pomalejší, situovaný na pracovištích nebo doma. Momentálně se je nechystáme integrovat,“ prohlásil viceprezident Shell Matthew Tipper.

Dobít svůj elektromobil pod značkou Shell je možné už i v nákupních centrech ve Velké Británii, Holandsku, Norsku a na Filipínách. Holandský energetický koncern vstupuje takédo spolupráce s projektem IONITY. Jde o novou síť ultra rychlých nabíjecích elektrostanic tvořenou firmami BMW, Mercedes, Ford a Volkswagen.

IONITY má do budoucna velké plány. Avizuje sérii nových partnerství s velkými hráči na trhu, aby vybudoval síť 400 nabíjecích stanic s kapacitou 350 kW po celé Evropě do roku 2020. Smlouvu již podepsal s firmami jako Tank & Rast, Circle K nebo OMV. Spolupráce se Shell má přinést nové nabíjecí spoty do dalších 18 zemí včetně České republiky a Slovenska.
Zdroj: ReutersElectrec.co

Přečtěte si další články

Mapa stanic

Děláme elektromobilitu v České republice snažší

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic v České republice, které Vám společnost E.ON nabízí. Podmínky využívání dobíjecích stanic, ceník a také možnost registrace naleznete na stránkách E.ON Drive.
39
nabíjecích stanic