Paříž otevřel první úsek cyklistické superdálnice

V létě loňského roku se v Paříži rozhodlo o výstavbě 45 kilometrů dlouhé dálnice určené výhradně pro cyklisty.

První, 600 metrů dlouhý úsek v blízkosti čtvrti Bastille je jen začátkem, plánem je dokončit zbytek do roku 2020. Réseau express velo má za úkol zefektivnit dopravu zejména na úseku mezi muzeem Louvre a historickou částí Marais.

Po Paříži bezpečně i na kole

Dopravní sítě v Paříži jsou stále více zatěžovány množstvím motorových vozidel, které nevytvářejí právě bezpečný prostor pro cyklisty. Vybudováním specializovaných úseků dálnice pro kola, oddělených od provozu, Francouzi doufají, že zájem o neemisní dopravní prostředky stoupne o 15% do roku 2020.

Dálnice bude vystavěna podél břehů Seiny, a tak spojí Bois de Vincennes s Boulogne. Je oddělena od provozu, čímž se pro cyklisty stává bezpečnou trasou po městě. Se šířkou 4 metry poskytuje o 30% více prostoru pro její uživatele. Na výstavbu kompletní sítě cyklostezek v hlavním městě je vyčleněno 150 milionů eur.

6ad73500-1c61-11e6-bad0-31a6938dc4ec_1

Posílení cyklistické infrastruktury

Průzkum z roku 2014 ukázal, že 5% denního provozu ve francouzské metropoli tvoří právě kola. Toto číslo je zanedbatelné ve srovnání s využitím kol například v Amsterdamu (43%) nebo v Kodani (55%). Nicméně ve snaze podpořit obyvatele Paříže v aktivním využívaní kol, hlavní město Francie plánuje zakomponovat inteligentní semafory, které v provozu upřednostní cyklisty před motorovými vozidly, stojany na kola volně dostupné ve městě a dokonce i samostatné obousměrné cyklistické trasy. Cílem města je zvýšit cyklistický provoz na 15% během následujících tří let.

shutterstock_295210778

Přečtěte si další články

E-MAIL

kontakt@kdenabijet.cz

SLEDUJTE NÁS