Švýcaři zakázali jaderné elektrárny, fungovat chtějí na obnovitelných zdrojích

Třetí květnovou neděli se uskutečnilo v jedné z alpských zemí referendum, ve kterém většina voličů podpořila vládní plány zvýšit dotace obnovitelných zdrojů energie a zákaz jaderných elektráren.

Kdy ukončí zcela provoz jaderných elektráren?

V současné době je třetina energie Švýcarska dodávaná z 5 stárnoucích jaderných elektráren. Doposud neexistuje žádný oficiální datum ukončení jejich činnosti a vyřazení z provozu. Jedním z navrhovaných termínů je rok 2019. Většina odborníků se však přiklání k názoru, že zůstanou funkční, dokud neskončí jejich bezpečná provozní činnost.

Miliony do obnovitelných zdrojů energie

Švýcarsko je jedním z progresivních států, který inklinuje k přírodním zdrojům energie, jako je větrná, vodní či sluneční energie. Přijaté referendum přinese 480 milionů franků do obnovitelných zdrojů energie. Samotná ministryně energetiky Doris Leuthard se přiklání k názoru většiny švýcarského obyvatelstva, které v referendu přijalo novou energetickou politiku a odmítá výstavbu jaderných elektráren.

Převzít odpovědnost za budoucnost

Regula Rytz, předseda švýcarské Strany zelených, po zveřejnění výsledků referenda nazval hlasování „okamžikem historické změny“ a dodal, že podmínky musí být také nastaveny pro domácnosti, které budou muset převzít odpovědnost za budoucnost.

Švýcarsko má ambiciózní cíl snížit průměrnou roční spotřebu energie na osobu o 43% do roku 2035, ve srovnání s úrovní v roce 2000.

Přečtěte si další články

Mapa stanic

E-mobilita spojuje evropské regiony

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic, kterou pravidelne aktualizujeme o nové nabíjecí body. Cestu elektromobilem si tak můžete naplánovat bez obav kamkoliv.
207
nabíjecích stanic