Švýcaři zakázali jaderné elektrárny, fungovat chtějí na obnovitelných zdrojích

Třetí květnovou neděli se uskutečnilo v jedné z alpských zemí referendum, ve kterém většina voličů podpořila vládní plány zvýšit dotace obnovitelných zdrojů energie a zákaz jaderných elektráren.

Kdy ukončí zcela provoz jaderných elektráren?

V současné době je třetina energie Švýcarska dodávaná z 5 stárnoucích jaderných elektráren. Doposud neexistuje žádný oficiální datum ukončení jejich činnosti a vyřazení z provozu. Jedním z navrhovaných termínů je rok 2019. Většina odborníků se však přiklání k názoru, že zůstanou funkční, dokud neskončí jejich bezpečná provozní činnost.

Miliony do obnovitelných zdrojů energie

Švýcarsko je jedním z progresivních států, který inklinuje k přírodním zdrojům energie, jako je větrná, vodní či sluneční energie. Přijaté referendum přinese 480 milionů franků do obnovitelných zdrojů energie. Samotná ministryně energetiky Doris Leuthard se přiklání k názoru většiny švýcarského obyvatelstva, které v referendu přijalo novou energetickou politiku a odmítá výstavbu jaderných elektráren.

Převzít odpovědnost za budoucnost

Regula Rytz, předseda švýcarské Strany zelených, po zveřejnění výsledků referenda nazval hlasování „okamžikem historické změny“ a dodal, že podmínky musí být také nastaveny pro domácnosti, které budou muset převzít odpovědnost za budoucnost.

Švýcarsko má ambiciózní cíl snížit průměrnou roční spotřebu energie na osobu o 43% do roku 2035, ve srovnání s úrovní v roce 2000.

Přečtěte si další články

Auta na Náplavce

Vystavovala zde také společnost E.ON, která tu byla jako jediný zástupce energetické společnosti mezi více než 20 zástupci automobilek. A...
Číst dál →

Mapa stanic

E-mobilita spojuje evropské regiony

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic, kterou pravidelne aktualizujeme o nové nabíjecí body. Cestu elektromobilem si tak můžete naplánovat bez obav kamkoliv.
202
nabíjecích stanic