Vše, co jste chtěli vědět o Tesla Model 3, ale báli jste se zeptat

Jen před pár dny se stal skutečností zřejmě nejočekávanější launch v historii automobilového průmyslu. Sáhodlouhé diskuse z ostatních měsíců tak mohou být konečně konfrontovány s realitou. Je Tesla Model 3 skutečně tak zásadním hráčem, jak se to o něm říká?

Hned na úvod můžeme bez okolků napsat, je. V ceně od necelých 30 000 eur dostanete elektromobil se spoustou skvělých funkcí. Chvílemi se může zdát, že Modelu 3 nechybí nic ze zásadních vymožeností výrazně dražšího Modelu S. Samozřejmě, některé parametry nedosahují úroveň tohoto elektrického sporťáku. Na svou roli, každodenní ekologicky i ekonomicky přijatelné ježdění, je však připraven perfektně.

Dobrá a ještě lepší baterie

V základní ceně se bude k Modelu 3 dodávat baterie se solidním dojezdem 350 kilometrů a zrychlením z 0 na 100 za 5,6 sekundy, což je pro sériový model této cenové kategorie více než dostačující. Systém Supercharger je navíc schopen doplnit dalších 210 km dojezdu pouze během půl hodiny. Maximální rychlost auta je 208 km / h.

tesla-model-3-silver-prototype-promo-shot-headlands

Překvapením je druhá baterie dodávaná k autu. Pokud si připlatíte přibližně 9 000 dolarů (přibližně 7 600 eur), dostanete kromě prémiových disků, metalického laku a vylepšené funkce Autopilot i dojezdový rádius 500 km. Tuto hranici dosud dosáhl jediný elektromobil. Model S, jehož cena je dvojnásobná. Nejnovější Tesla se tedy stává jednoznačnou dojezdovou jednotkou z hlediska oblíbeného kritéria cena / výkon. Silnější baterie má oproti své slabší sestře výhodu i v nabíjení. Supercharger dokáže její výdrž prodloužit za 30 minut až o 273 kilometrů. Zatímco si tedy uděláte krátkou přestávku, odskočíte na toaletu a dáte kávu, baterie se nabije dostatečně, abyste mohli pohodlně pokračovat v cestě.

Auto na každý den

Modelu 3 nechybí elegance, kterou mu dodává příznačná karoserie. Pokud byste při její koupi čekali, že vám někdo dá do ruky klíček od auta, čekali byste zbytečně. Otevírá a startuje se pomocí vašeho smartphonu, respektive tenké karty, která se pohodlně vejde do peněženky.

Tesla3

Jednoduchost, styl a jasný rukopis Tesly má své zastoupení i v interiéru vozidla. Dojem nekazí žádné knoflíky a páčky, vše se jednoduše ovládá pomocí dotykové konzoly umístěné standardně, na ose auta. Syntetický materiál sedaček sice není kůže, ale rozhodně nepůsobí laciným dojmem.

Hozená rukavice

Na pozoru by se měly mít zejména prémiové značky BMW a Mercedes. Elon Musk si je svým dílem natolik jistý, že ho označuje jako „nejlepší auto za danou cenu na trhu“. Model 3 je často srovnáván s Opel Ampera. Přestože je spojuje podobná cena a elektrický pohon, vše ostatní je zcela odlišné. Zatímco Ampera je elektromobil vycházející z auta se spalovacím motorem, Model 3 byl za tímto účelem vyvíjen od začátku.

Na dobré se čeká

Přestože první kusy již byly předány svým majitelům, na nové auto stále čeká přibližně půl milionu kupců, kteří si za poplatek tisíc dolarů toto auto rezervovali. Na jedné straně je 500 tisíc zájemců, z nichž mnozí zaplatili zálohu ještě před tím, než byly o Modelu 3 vydané jakékoliv bližší informace, ohromující. Na straně druhé to ale představuje jedno z jeho mála negativ. Pokud byste se například rozhodli ke koupi auta po přečtení tohoto článku, vaše první cesta v něm by byla naplánována nejdříve na konec roku 2018.

tesla-model-3-unveil-e1472929556144

Jak se říká, trpělivost růže přináší. A musíme říci, že nejnovější Tesla vykvetla ve velkého hráče, který už nyní dozajista dělá svým (nejen) německým konkurentům starosti. :-)

 

Zdroj: Bloomberg.com

Přečtěte si další články

Mapa stanic

E-mobilita spojuje evropské regiony

Jízda elektrickým autem je tichá, bezpečná a díky rozšiřující se nabíjecí infrastruktuře také velmi pohodlná. Podívejte se na přehled standardních a rychlonabíjecích stanic, kterou pravidelne aktualizujeme o nové nabíjecí body. Cestu elektromobilem si tak můžete naplánovat bez obav kamkoliv.
209
nabíjecích stanic