3 základní pravidla, jak se v autě ochránit před koronavirem

V České republice pokračuje nejméně až do 1. dubna nouzový stav, ve kterém je zakázáno opouštět své domovy, s výjimkou nezbytného nakupování, cesty do práce, popřípadě pobytu v parcích a lesích. Pokud člověk může, měl by zůstat doma. Ovšem pokud už někam cestujete a máte auto, je asi jasné, že v těchto dnech dáte přednost raději tomuto dopravnímu prostředku před hromadnou dopravou. I ve vašem autě byste však měli dodržovat základní pravidla, aby vás koronavirus nepřekvapil.

Dezinfikujte

Ať už jezdíte sami nebo s někým, doporučujeme dezinfikovat všechny povrchy, kterých se dotknete. Člověk si to ani nemusí uvědomit, ale už jen to, že auto opustíte, tam se dotknete x povrchů, na kterých se koronavirus mohl vyskytovat, a pak se vrátíte do auta, kde šaháte na volant, řadicí páku, ovládací prvky, a mnoho dalšího, tak je potřeba opravdu nezanedbávat tento způsob prevence a intenzivně se věnovat právě hygienickým opatřením. Stejně jako si myjete ruce, tak se starat i o vašeho pojízdného miláčka.

Co všechno byste měli dezinfikovat? Zjednodušeně řečeno vše, kde se člověk může něčeho dotknout, což znamená například: volant a páčky pod volantem, řadicí páku, ruční brzdu, kliky zvenku i zevnitř, ovládací prvky infotainmentu, ovládání nastavení sedadel, loketní opěrky, rám dveří zvenku i zevnitř, či madlo zavazadlového prostoru.

Čím dezinfikovat auto? Například nezisková organizace Consumer Reports radí využít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně 70% roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé. Alkoholem lze pro větší klid v duši podle Consumer Reports otřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je takto nepromáčejte. K čištění všech povrchů jsou ideální hadříky z mikrovlákna.

Důležitá je dezinfekce nejen volantu | foto: CDC

Alkohol by neměl poškodit ani čalounění z kůže či umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění alkoholem může poškodit probarvení materiálu: nedrhněte tedy sedadla a další kožené části příliš intenzivně. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži. Zásadně v autě nepoužívejte například peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech nepoužívejte čističe obsahující čpavek, radí Consumer Reports.

Noste ochranné pomůcky

Venku je to povinnost, ale i v autě tím opět můžete výrazně snížit riziko nákazy. Pokud jedete s někým dalším, používejte alespoň běžnou roušku, ať už jednorázovou nebo textilní, o kterou se můžete starat a používat pak i opakovaně. Používat samozřejmě můžete i respirátory, které chrání v případě vyšší třídy FFP3 svého nositele, ale pokud jezdíte s rodinou nebo někým z domácnosti, pak bohatě postačí, pokud budete mít všichni roušky. Nic nezkazíte ani tím, že budete mít na rukou rukavice, které taktéž mohou snížit riziko přenosu.

Nabíjejte/tankujte bezpečně

Je to jen otázkou času, kdy budete muset se svým elektromobilem na dobíjecí stanici (tedy pokud nemáte možnost dobíjet doma v garáži či v práci), nebo s hybridem či spalovacím autem na čerpací stanici. V takovém případě dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Na samoobslužných dobíjecích stanicích se nemusíte s nikým potkat, ovšem saháte na stejné povrchy, jako cizí lidé před vámi. A pokud se zde s někým potkáte, snažte se pokud možno dodržovat dvoumetrový odstup a co nejvíce zkraťte dobu strávenou mimo své auto.

Pokud jedete na čerpací stanici, je situace o poznání rizikovější. Zde byste měli omezit kontakt s personálem na minimum, ideálně vybírejte třeba samoobslužné čerpací stanice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce. Při placení za odebrané pohonné hmoty plaťte nejlépe bezkontaktně kartou či telefonem. A samozřejmě, riziko snížíte i tím, že baterii nabijete a nádrž naplníte na 100 %, abyste nemuseli brzy zase zpátky.

eon190a-dobijeni-elektromobilu-01vr-fotka-2

Ačkoli se mohou některá opatření proti šíření koronaviru zdát jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Čím více budeme tato opatření respektovat, tím více snížíme riziko přenosu nákazy a tím dříve se opět životy nás všech budou moci vrátit do normálních kolejí. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoli cesty automobilem jen na ty nejnutnější případy, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a používejte dezinfekci.

 

Zdroj: elektrickevozy.cz

Přečtěte si další články